Aer conditionat tavan SDI Toshiba Ceiling 42000 BTU 380V

Aer conditionat tavan super digital inverter (SDI), 5HP, segment comercial, 12.5 kW răcire, 14.0 kW încălzire, freon ecologic R32

  • Aer conditionat de tavan trifazic cu consum de energie ultra-scăzut, zgomot redus și confort maximal datorită tehnologiei super digital inverter japoneze încorporate.
  • Aer conditionat plafon ideal pentru aplicațiile care necesită domeniu de temperatură ultra-extins: răcire în condiții de mediu exterior de până la +52°C și încălzire începând de la -27°C.
  • Instalare pe tavan/plafon chiar și în condiții de diferență de nivel de 30m și lungime de traseu de maximum 75m!
  • În aplicațiile unde este esențială răcirea spațiilor interioare la temperaturi de sub 16°C (minimum 10-12°C), este necesară montarea controlerului opțional de perete RBC-AMSU51-EN prin care se setează și programează astfel de temperaturi speciale. 
  • Consola tavan, ideală pentru birouri, magazine, ateliere, camere de servere, laboratoare, spații de răcire a vinurilor etc.
  • Controlerul optional de perete permite, totodată, funcția de ajustare automată a temperaturii încăperii răcite/încălzite, generînd economisire prețioasă de energie.
  • Aer conditionat montat pe tavan cu functie auto louver de distribuire optimă și uniformă a fluxului de aer și funcție de autocurățare pentru prevenirea formării mucegaiurilor și a mirosurilor neplăcute.
  • Aparat aer conditionat plafon cu compresor Toshiba dublu-rotativ (DC Rotary).
  • Fabricat în Thailanda.

Specificații

  • Refrigerant R32
  • Alimentare electrică 380-400/50/3 V/Hz/Ph
  • BTU răcire 42600 BTU
  • BTU încălzire 47800 BTU
  • Capacitate de răcire 12.5 kW
  • Capacitate de încălzire 14.0 kW
  • Clasa de eficiență energetică C A
  • Clasa de eficiență economică H A
  • EER/COP 3.40/4.02 W/W
  • SEER/SCOP 6.30/3.94 W/W
  • Unitate interioară (UI)
  • Presiune sonoră UI (niv. mediu) 41 db(A)
  • Intensitate sonoră UI (niv. mediu) 56 db(A)
  • Debit aer 2040/1200 m³/h
  • Control Remote, Wired (optional)
  • Dimensiuni nete UI (WxDxH) 1586 x 690 x 235 mm
  • Greutate netă UI 37 kg
  • Unitate exterioară (UE)
  • Presiune sonoră UE (niv. mediu) 51 dB(A)
  • Intensitate sonoră UE (niv. mediu) 68 dB(A)
  • Tip compresor Rotativ (rotary)
  • Domeniu de operare C -15 → 52 °C
  • Domeniu de operare H -27 → 15 °C
  • Racorduri lichid 15.87 mm
  • Racorduri gaz 9.52 mm
  • Lungime maximă traseu 75 m
  • Diferență max. înălțime 30 m
  • Încărcare refrigerant 2.60 kg
  • Dimensiuni nete UE (WxDxH) 900 x 320 x 1340 mm
  • Greutate netă UE 95 kg

Tabel comparativ

Unitati comerciale de tavan
Modele Toshiba Ceiling RAV-SDI 18000 BTUToshiba Ceiling RAV-SDI 24000 BTUToshiba Ceiling RAV-SDI 34000 BTUToshiba Ceiling RAV-SDI 34000 BTU 380VToshiba Ceiling RAV-SDI 42000 BTUToshiba Ceiling RAV-SDI 42000 BTU 380VToshiba Ceiling RAV-SDI 48000 BTU 380V
RefrigerantR32R32R32R32R32R32R32
Alimentare electrică (V/Hz/Ph)220-240/50/1220-240/50/1220-240/50/1380-400/50/3220-240/50/1380-400/50/3380-400/50/3
BTU răcire (BTU)17100242003410034100426004260048000
BTU încălzire (BTU)19100273003820038200478004780054600
Capacitate de răcire (kW)5.07.110.010.012.512.514.0
Capacitate de încălzire (kW)5.68.011.211.214.014.016.0
Clasa de eficiență energetică CA++A++A++A++AAA
Clasa de eficiență economică HA++A++A++A++AAA
Unitate interioară (UI)
Presiune sonoră UI (niv. mediu) (db(A))35363838414136
Intensitate sonoră UI (niv. mediu) (db(A))50515353565651
Debit aer (m³/h)900/5401410/7501860/10201860/10202040/12002040/12002100/1260
Dimensiuni nete UI (WxDxH) (mm)950 x 690 x 2351270 x 690 x 2351586 x 690 x 2351586 x 690 x 2351586 x 690 x 2351586 x 690 x 2351400 x 750 x 275
Unitate exterioară (UE)
Presiune sonoră UE (niv. mediu) (dB(A))46464949505151
Intensitate sonoră UE (niv. mediu) (dB(A))63636666676868
Racorduri lichid (mm)12.715.8715.8715.8715.8715.8715.87
Racorduri gaz (mm)6.39.529.529.529.529.529.52
Lungime maximă traseu (m)50507575757575
Diferență max. înălțime (m)30303030303030
Dimensiuni nete UE (WxDxH) (mm)799 x 299 x 6301010 x 370 x 10501010 x 370 x 1550900 x 320 x 13401010 x 370 x 1550900 x 320 x 1340900 x 320 x 1340

Produse similare

Aer conditionat tavan SDI Toshiba Ceiling 42000 BTU 380V