Aliaj sudura cupru argint Cu L-Ag (Ag 30%)

Electrod sudura cupru cu 30% concentratie argint și cu strat decapant

  • Aliaj sudura cu conținut ridicat de argint (30%) cu pretabilitate deosebită pentru activitățile de sudare/lipire a cuprului, oțelului și alamei.   
  • Este un aliaj de uz general, utilizat cu mare succes pentru îmbinări largi în conducte, instalații sanitare, climatizare și schimbătoare de căldură (brazare la temperaturi scăzute).
  • Curgere foarte lină (datorită conținutului mare de argint) dar și a conținutului controlat de staniu (Sn) care prezintă bune proprietăți de umectare și capilaritate potrivită.
  • Proprietățile sale îl fac potrivit pentru toate metodele de lipire iar fluiditatea sa medie îl face adecvat în lipirea articulațiilor strânse.
  • Face parte din gama de electrozi sudura cupru-argintiu-zinc cu punct de fuziune scăzut pentru brazarea optimă a cuprului și aliajelor de cupru, a oțelurilor și oțelurilor inoxidabile.
  • Acoperire extrem de flexibilă (nu se sfărâmă atunci când îndoiți tija). 
  • Acest aliaj are nevoie de o stingere controlată pentru a evita slăbirea articulației brazate. În acest sens, puteți apela cu încredere la cel mai nou tip de spray sudură sau la alte consumabile sudură potrivite.
  • Disponibilitate atât la kilogram cât și la bară (fir).
  • Fiecare fir are 50 cm lungime și 4.1 mm grosime.
  • În fiecare cutie de electrod sudură 30% Ag se află 45 fire de aliaje.

Aliaj sudura cupru argint Cu L-Ag (Ag 30%)