Danfoss KP5/060-117166 pressure switch
High pressure pressure switch (HP) Danfoss, KP range, 8-32 bar, auto reset
  • Adjustment range: 8-32 bars.
  • Differential ∆p: 1.8 – 6.0 bar.
  • The high-pressure pressure switch KP can be directly connected to a single-phase AC motor up to approx. 2 kW or installed in the control circuit of large DC and AC motors.
  • Threaded Connection: 1/4 in. 6 mm.
Specificații
  • Pressure type HP
  • Connection filetată (flare)
  • Connections
    • inch : 1/4
    • mm : -
  • Adjusting domain 8,0 → 32,0 bar